а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обгор

мн. обгори
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн. ) Тоа што е обгорено, изгорено.
Албански: djegësinë
Примери:
Од куќата остана само обгор.
2. Душевна рана, болка.
Албански: djegë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие обгори и оставија лузни во сеќавањето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК