а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обгори

обгорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44493
1. Опфати нешто со пламен однадвор, потпали, подгори.
Англиски: catch fire Албански: merr zjarr
Примери:
Гредите на таванот за миг обгорија.
2. вцрви, зарумени
Англиски: redden Албански: skuq, kall
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите зборови ја обгорија сета.
Сонцето и го обгори лицето.
Изведенки
1. обгорува несв.
обгоруваат
2. обгорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК