а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обгледа

обгледаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опфати со поглед целосно некого или нешто, прегледа, разгледа внимателно, од cите страни.
Англиски: examine
Примери:
Таа добро го обгледа момчето што дојде кај неа.
Го обгледа убаво стариот стол и го фрли во огнот.
2. (се обгледа) Фрли поглед на себеси, се погледне.
Англиски: look
Примери:
Се обгледа во алиштата и излезе.
3. (се обгледа) Се обѕрне, погледне околу себе, наоколу.
Англиски: watch
Примери:
Тие се обгледале наоколу и влегле внатре во куќата.
Изведенки
1. обгледува несв.
(се) обгледуваат
2. обгледување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК