а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обврска

мн. обврски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1015
1. Определена работа, задача, должност чиешто извршување обврзува некого.
Англиски: duty Албански: detyrë
Примери:
Работна обврска.
Домашни обврски.
Семејни обврски.
2. Должност што мора да се изврши, што е наложена со закон, верски, морално итн.
Англиски: obligation Албански: obligim
Примери:
Воена обврска.
Даночна обврска.
3. долг
Англиски: debt Албански: borxh
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи