а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обврзувачки

обврзувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21054
Што е задолжителен, што обврзува.
Англиски: binding
Примери:
обврзувачки договор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи