а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обврзница

мн. обврзници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42626
Паричен документ (хартија од вредност или инструмент за долг) издаден од држава, од претпријатие или од банка што носи постојан приход и го зголемува капиталот.
Англиски: bond Албански: letër me vlerë
Употреба: Економија
Примери:
едногодишни обврзници
државни обврзници
Изведенки
еврообврзница ж.
мн. еврообврзници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи