а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обврзе

обврзат; обврзи, обврзете; обврзав, обврзаа; обврзал; обврзан; (ќе) обврзев, (ќе) обврзеа; (ќе) обврзел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19298
1. Задолжи некого со нешто, определи некому некаква обврска.
Англиски: oblige Албански: obligoj
Примери:
Власта ги обврза надлежните органи да продолжат со преговорите.
Таа ме обврза со својата добрина.
2. (се обврзе) Се задолжи за нешто, прими обврска.
Англиски: oblige Албански: obligohem
Примери:
Тој се обврза да ја изврши задачата.
Изведенки
1. обврзува несв.
(се) обврзуваат
2. обврзување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК