а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обврзан

обврзаниот
Вид збор: Придавка
Што е задолжен за нешто, што има некаква обврска, должност.
Англиски: obliged
Примери:
обврзани страни
Изведенки
обврзаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи