а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обвистини

(се) обвистинат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22215
Стане вистина, се потврди вистинитоста на нешто што е претходно кажано.
Англиски: realize
Примери:
Нејзиниот сон се обвистини.
Изведенки
обвистинува несв.
(се) обвистинуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи