а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нутриционист

мн. нутриционисти
Вид збор: Именка, машки род
Специјалист за исхрана.
Англиски: nutritionist
Употреба: Медицина
Примери:
Се бараат масери, козметичари, па дури и нутриционисти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи