а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нуспросторија

мн. нуспростории
Вид збор: Именка, женски род
Помошна просторија, таква во која не се седи, не се живее (бања, кујна, клозет и др.).
FlexiMac
 менување на македонски глаголи