а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нуркач

мн. нуркачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што се занимава со нуркање.
Англиски: diver Албански: zhytës
Употреба: Спорт
2. Тој што нурка.
Англиски: diver Албански: zhytës
3. Птица што нурка застапена со повеќе видови.
Англиски: diver Албански: shpend zhytës
Употреба: Биологија
Изведенки
нуркачка ж.
мн. нуркачки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи