а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нурец

мн. нурци
Вид збор: Именка, машки род
Водна птица од родот на гуските.
Латински: Mergus merganser Англиски: Goosander
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи