а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нула

мн. нули
Вид збор: Именка, женски род
Цифрен знак - 0 што означува отсуство, непостоење на големина.
Англиски: zero Албански: zero
Употреба: Математика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи