а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нужно

Вид збор: Прилог
1. неопходно
Англиски: necessarily
Примери:
Нужно е да дојдеш.
2. неизбежно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи