а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нужен

нужни
Вид збор: Придавка
Што е потребен, што е неопходен.
Англиски: necessary
Примери:
Нужен производ.
Нужна поправка.
Нужна помош.
Нужна подготовка.
Нужна промена.
Изведенки
нужност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи