а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нуди

нудат
Вид збор: Глагол, несвршен
Предлага, препорачува, овозможува некому нешто да купи, да земе, да прими.
Англиски: offer Албански: ofroj
Употреба: Економија
Примери:
Нуди добра цена.
Нуди богато јадење.
Нуди книга.
Нуди стипендија.
Нуди помош.
Изведенки
нудење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи