а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нудизам

(едн.) нудизмот
Вид збор: Именка, машки род
Сфаќање по кое заеднички активности во природата на голи мажи и жени позитивно влијае на психичкото и физичкото здравје.
Англиски: nudism
Изведенки
нудистички прид.
нудистичкиот
Пример: нудистичка плажа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи