а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќ

мн. ноќи
Вид збор: Именка, женски род
Дел од деноноќието, од вечерта до утрото.
Англиски: night Албански: natë
Примери:
Длабока ноќ.
Немирна ноќ.
Седеа долго во ноќта.
Изрази
Ден и ноќ (работи) - многу долго, непрекинато.
Ја прави ноќта ден - работи и ноќе.
Преку ноќ - многу брзо, за многу кусо време.
Добра (лека) ноќ - пожелување што се упатува навечер, пред легнување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи