а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќта

Вид збор: Прилог
Во таа ноќ за која станало, за која станува збор.
Примери:
Ноќта преспале во селото.
Ноќта ги пречекав на станица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи