а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќе

Вид збор: Прилог
Преку ноќта, во текот на ноќта.
Англиски: during the night
Примери:
Ноќе не можеше да заспие.
Детето плачеше помајка си и дење и ноќе.
Изрази
Дење-ноќе (работи) - премногу, непрекинато, без починка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи