а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќеска

Вид збор: Прилог
1. Во минатата ноќ.
Примери:
Ноќеска убаво си поминавме.
2. Во ноќта што доаѓа.
Примери:
Ноќеска ќе се вратиме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи