а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќев

мн. ноќеви
Вид збор: Именка, машки род
ноќевалиште
Англиски: accommodation
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Само таму без пари даваат ноќев.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи