а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќева

ноќеваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ја поминува ноќта.
Англиски: spend the night
Употреба: Туризам
Примери:
Ноќеваа во еден манастир.
Изведенки
ноќевање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи