а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќевалиште

мн. ноќевалишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што се ноќева.
Англиски: accommodation Албански: bujtore
Употреба: Туризам
2. Место каде што може да се преноќева, да се преспие.
Англиски: accommodation Албански: bujtore
Употреба: Туризам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи