а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноќви

ноќвите
Вид збор: Именка, множина
1. Дрвено корито за месење леб.
Албански: enë druri pët ngjeshje brumi
Примери:
Ги отвори ноќвите и почна да сее брашно.
2. Сандак за чување леб.
Албански: sandëk ku ruhet buka
Примери:
Во ноќвите нема ни залак леб.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи