а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ној

мн. ноеви
Вид збор: Именка, машки род
Најголема птица од редот на тркачките (што не летаат) со долги, снажни нозе и со убави пердуви, живее во топлите краишта.
Латински: Struthio camelus Англиски: ostrich
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи