а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноторен

ноторни
Вид збор: Придавка
1. општопознат, очевиден
Англиски: notorious
Примери:
ноторен факт
ноторна вистина
2. Познат по лошо, непоправлив.
Англиски: notorious
Примери:
ноторен пијаница
ноторен лажго
FlexiMac
 менување на македонски глаголи