а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нотар

мн. нотари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30858
Овластено лице што врши правни услуги во оформување и заверување на разни правни документи.
Англиски: notary public
Употреба: Правда
Изведенки
1. нотарка ж.
мн. нотарки
2. нотарство ср.
3. нотаријат м.