а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носталгија

(едн.) носталгијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4099
1. Силна тага, жал, копнеж за напуштениот дом, родно место или татковина.
Англиски: nostalgia Албански: nostalgji
2. Копнеж по минатото, по неповратното.
Англиски: yearning Албански: nostalgji, mall