а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носорог

мн. носорози
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20515
Голем тревопасен цицач со еден или два рога на предниот дел од главата.
Латински: Rhinoceros Англиски: rhinoceros
Употреба: Зоологија