а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носов

носовиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55938
Што е во врска со носот; глас што се артикулира при минување на воздушната струја низ носот.
Англиски: nasal
Употреба: Лингвистика
Примери:
носова самогласка, носов изговор.