а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носија

мн. носии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8115
Традиционална народна облека од домашна изработка, карактеристична за дадена етничка заедница или за дадена област.
Англиски: costume
Примери:
Мариовска носија.
Македонска носија.