а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носител

мн. носители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3506
1. носач
Англиски: porter Албански: bartës
2. Лице што носи, што има нешто, што изразува, застапува, пројавува нешто.
Албански: bartës
Примери:
Носител на одликување.
Носител на награда.
Носител на власт.
Носител на идеја.
Носител на проект.
Носител на главна улога.
Изведенки
носителка ж.
мн. носителки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК