а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носило

мн. носила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17084
1. Направа за пренеcување мртовци.
Англиски: bier Албански: qivur, arkivol
Примери:
Зад носилото имаше двајца свештеници, неколку жени и мажи.
2. носила
Албански: lesë, bartëse