а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носилка

мн. носилки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7818
1. Преносна направа за луѓе, обично затворена со завеси, прицврстена на два паралелни држачи за носење.
Албански: vig, barelë
Употреба: Историја
2. носила
Англиски: stretcher Албански: lesë, barelë
Употреба: Медицина