а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

носач

мн. носачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13149
1. Тој што носи, што се занимава со носење, со пренесување.
Англиски: porter Албански: bartës, hamall
2. Градежен елемент кој го носи товарот.
Англиски: girder Албански: bartës
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Бетонски носач.
3. Тоа што носи (брод).
Англиски: carrier Албански: bartës, mbajtës
Употреба: Транспорт
Примери:
Носач на авиони.