а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нормативен

нормативниот
Вид збор: Придавка
Што ги содржи нормите, што се однесува на нормите.
Англиски: normative
Примери:
нормативна граматика, нормативен прирачник
Изведенки
нормативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи