а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нормализира

нормализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Доведе, доведува нешто во нормална состојба.
Англиски: normalize Албански: normalizoj
2. (се нормализира) Се доведе, се врати, се доведува, се враќа во нормална состојба.
Англиски: normalize Албански: normalizohet
Примери:
Работите полека се нормализираат.
Изведенки
нормализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи