а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нормала

мн. нормали
Вид збор: Именка, женски род
1. Права која со друга права образува прав агол, или пробива дадена рамнина под прав агол.
Албански: pingule
Употреба: Математика
2. Нормална, редовна, обична состојба.
Албански: normale
Примери:
Животот се враќа во нормала.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи