а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нордиски

нордиска
Вид збор: Придавка
Што е во врска со нордиските земји (Норвешка, Шведска, Данска, Финска, Исланд).
Англиски: nordic
Употреба: Географија
Примери:
нордиски спортски дисциплини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи