а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номинира

номинираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Именува, даде, дава име, назив.
Англиски: nominate Албански: nominoj
2. Предложи, предлага во потесен избор за награда, кој се објавува и веќе претставува чест, признание.
Англиски: nominate Албански: nominoj
Примери:
Филмот е номиниран за наградата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи