а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номинација

мн. номинации
Вид збор: Именка, женски род
1. Именување, давање име.
Англиски: nomination Албански: nominim
2. Определување по име на кандидатите за награда.
Англиски: nomination Албански: nominim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи