а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

номинативен

номинативниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на номинатив.
2. Што именува, што означува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи