а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ножичар

мн. ножичари
Вид збор: Именка, машки род
Инсект што ја напаѓа виновата лоза.
Латински: Lathrus apterus Laxmi Англиски: Dung beetle
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи