а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ноже

мн. ножиња
Вид збор: Именка, среден род
1. нога
Англиски: leg Албански: këmbëz
Употреба: Деминутив
Примери:
Ножињата на детето беа полни со рани.
Ножето на столчето е скршено.
2. нож
Англиски: knife Албански: thikëz
Употреба: Деминутив
Примери:
Џебно ноже.
Склопитно ноже.
Ноже за бричење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи