а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ножен

ножни
Вид збор: Придавка
1. Што е дел од нога, што се однесува на нога.
Албански: këmbe
Употреба: Анатомија
Примери:
ножни прсти, ножен палец
2. Што се користи со нога.
Англиски: foot Албански: këmbe
Примери:
ножна сопирачка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи