а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ногалка

мн. ногалки
Вид збор: Именка, женски род
Дел на кој стои некој предмет.
Англиски: pedestal, footing
Примери:
ногалка на маса
ногалка на стол
FlexiMac
 менување на македонски глаголи