а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ногавица

мн. ногавици
Вид збор: Именка, женски род
Дел од панталони, гаќи во кој се вовлекува ногата.
Англиски: trouser leg
Примери:
Панталони со куси ногавици.
тесни ногавици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи