а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нов

нови
Вид збор: Придавка
1. Што е скоро направен, штотуку пронајден, што не е или е малку употребуван.
Англиски: new Албански: i ri
Примери:
нова облека
нова кола
нова куќа
нова сорта пченица
нова болест
нова песна
ново оружје
2. Што дошол да замени некого или нешто.
Англиски: new Албански: i ri
Примери:
нова генерација
нов раководител
нова влада
3. Што следува по тоа што му претходело.
Англиски: new Албански: vijon
Примери:
нови услови
ново искуство
нова задача
4. Современ, што се поврзува со сегашноста.
Англиски: modern Албански: modern
Примери:
нова литература
нова наука
нова историја
Изрази
Нова година - денот први јануари како празник.
Нов(иот) свет - Америка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи